×

مرورگر شما نیاز به بروزرسانی دارد

کاربر گرامی، از آنجا که مرورگرهای قدیمی قادر به اجرای متدهای جدید برنامه نویسی نیستند، جهت استفاده بهتر از این سایت، مرورگر خود را به جدیدترین نسخه بروزرسانی کنید:

برو به صفحه آپدیت مرورگر

هنر مردن

نویسنده: اصغر طاهرزاده
تاریخ انتشار: شنبه ۸ آذر ۹۳
دسته‌بندی: معارف دینی، مرگ، برزخ، معاد، غرب‌شناسی و مدرنیته، سلوک دینی (عرفان عملی، اخلاق)، عرفان عملی، زندگی دنیایی مومن،

فهرست مطالب

مقدمه ناشر 7

رهايي از چنگال نفس امّاره. 11

حاکميت بر مرگ و زندگي.. 15

مسجد مهمان‌کُش... 19

ولي بالأخره چه؟! 25

ملاک اُنس با حقيقت.. 29

مرگ؛ ادامه‌ي زيباتري از زندگي.. 32

معني واقعي بصيرت.. 34

تمدن غربي و غفلت از مرگ.. 36

سخت کردن زندگی و مرگ.. 38

آفات رفاه افراطي.. 40

چهره‌ي شفابخشي مرگ.. 47

جايگاه دنيا در آباداني قيامت.. 52

وقتي زندگي مي‌ميرد. 54

مرگ آزاردهنده. 60

تنها موجودِ مرگ‌انديش... 62

زيرک‌ترين مردم. 66

برکات ياد معاد. 70

علت سخت‌شدن مرگ.. 71

 

مقدمه ناشر

 

باسمه تعالی

 

1- هنر مردان خدا همان هنر «خوب‌مردن» است، زيرا تا انسان «مرگ» را درست نشناسد آن‌همه زيبايي در زندگي خود خلق نمي‌نمايد، همچنان‌که زشتکاران ابتدا «خوب‌مُردن» را فراموش کردند که اين‌همه زشت زندگي کردند.

2- «خوب‌مُردن» به آن معني است که انسان زندگي خود را تا گستره‌ي ابديت تعريف کند و گرفتار محدوده‌ي دنيا نشود، وگرنه آن‌هايي که در زندگيِ محدود دنيا نشستند و آن‌ها که دويدند، هر دو بي‌بهره ماندند.

3- «هنر ‌مُردن» به این معنی است که خواستن‌ها مافوق خواستن‌هاي دنيایی شود و افق نگاه از ديواره هاي زندگي محدود دنیا فراتر رود تا در حرکتي آرام و با وقار به سوي عالمي ماورای زمان و مکان سير کنيم و خود را در چنين شرايطي ببينيم.

4- کتاب «هنر ‌مردن» حاصل سخنراني استاد طاهرزاده است تا به ما گوشزد کند چگونه غرب‌زدگي، «مرگ» را به صورت کابوس در مقابل بشر قرار داده و انسان را به بدترين نوعِ مُردن گرفتار نموده، زيرا وقتي «مرگ» فراموش شد، نفس امّاره چنگال هاي خود را تا عميق‌ترين ابعاد انسان فرو مي‌کند تا زندگي او را به مرگي سياه بدل نمايد.

5- از آن‌جايي که بحث «هنر ‌مردن» نکات ظريفي در برداشت که مي‌تواند در بهترين انتخاب‌ها به عزيزان مدد رساند آن را خدمت عزيزان تقديم مي‌کنيم، به اميد آن‌که همه بتوانند ماورای مرگ و زندگي، در افقي بالاتر، با حقايق عالم وجود مأنوس گردند.

 

گروه فرهنگي الميزان

 

تاریخ انتشار: 1389
انتشارات:گروه فرهنگی المیزان

از اینجا دانلود کنید:

نمایش نسخه چاپی

    دیدگاه‌ها