×

مرورگر شما نیاز به بروزرسانی دارد

کاربر گرامی، از آنجا که مرورگرهای قدیمی قادر به اجرای متدهای جدید برنامه نویسی نیستند، جهت استفاده بهتر از این سایت، مرورگر خود را به جدیدترین نسخه بروزرسانی کنید:

برو به صفحه آپدیت مرورگر

روزه دریچه ای به عالم معنا

نویسنده: اصغر طاهرزاده
تاریخ انتشار: شنبه ۸ آذر ۹۳
دسته‌بندی: شرح حدیث، معارف دینی، عشق، خیال و وهم، سلوک دینی (عرفان عملی، اخلاق)، عرفان عملی، شریعت و احکام، روزه، ماه مبارک رمضان و عید فطر،

فهرست مطالب

مقدمه. 7

معني بستن و بازشدن شيطان. 12

انتظار ما از روزه. 16

روزه‌دار شبيه خدا مي‌شود 17

بركات روزه. 19

روزه، گرسنگي يا بندگي؟. 21

تقويت تقوي.. 22

گرسنگي؛ پذيراييِ مقدّس خدا! 25

روزه؛ خزينة حكمت.. 27

روزه؛ دريچة عبادت.. 30

آزادي از وَهم. 31

روزه؛ عامل نجات از وَهم. 34

حداقلِ غذا، حداكثرِ قدرت.. 38

جايگاه دعاي سحر 46

 

مقدمه

باسمه تعالي

 

بحث «روزه؛ دريچه‌اي به عالَم معنا» سخنراني استاد طاهرزاده در جمع دانشجويان تربيت معلم است. اين بحث به‌جهت نوع نگاهي كه به روزه و ماه رمضان دارد مورد استقبال زياد قرار گرفت، و لذا بر آن شديم تا به صورتي كه ملاحظه مي‌فرماييد آن را در اختيار علاقمندانِ به اين نوع بحث‌ها قرار دهيم.

 

خصوصيت اين بحث در توجه كردن به روزه است در رابطه با نقشي كه روزه در ابعاد باطني و قلبي انسان ايفاء مي‌كند.

 

سخنران سعي دارد دست روزه‌دار را بگيرد و به كمك نيّتِ نابي كه در روزه‌داري‌اش اراده مي‌كند، او را به لايه‌هاي باطنيِ روح و روان و قلبش سير دهد و راه‌هاي ظريف خودشناسي را كه انسانِ روزه‌دار مي‌تواند طي كند، مقابل او قرار دهد.

 

مي‌گويد: اي انسان! به اندازه‌اي كه در روزه‌داري عزم بلند داشته باشي، روزه براي تو ثمره به همراه خواهد آورد و لذا سعي دارد آن نوع از عزم‌هاي بلندي را كه انسان روزه‌دار مي‌تواند اراده كند، به او متذكر شود.

 

توجه به روايات و سخنان عرفا در مورد روزه موجب تقويت اراده در روزه‌داري مي‌گردد، لذا با مطالعة روايات مورد بحث، انسان احساس مي‌كند با روزه‌داري خود راه‌هاي گمشده‌اش را مي‌تواند بيابد.

 

پيشنهاد ما اين است كه سعي شود هر سال قبل از ماه رمضان يك‌بار اين بحث مرور شود تا عزيزان با شعف و شور بيشتري با روزة خود كنار بيايند و اُنس بگيرند.

 

 

گروه فرهنگي الميزان

 

تاریخ انتشار: 1387
انتشارات:گروه فرهنگی المیزان

از اینجا دانلود کنید:

نمایش نسخه چاپی

    دیدگاه‌ها