×

مرورگر شما نیاز به بروزرسانی دارد

کاربر گرامی، از آنجا که مرورگرهای قدیمی قادر به اجرای متدهای جدید برنامه نویسی نیستند، جهت استفاده بهتر از این سایت، مرورگر خود را به جدیدترین نسخه بروزرسانی کنید:

برو به صفحه آپدیت مرورگر

بصیرت و انتظار فرج

نویسنده: اصغر طاهرزاده
تاریخ انتشار: جمعه ۲۶ دی ۹۳
دسته‌بندی: نبی، امام، امام زمان(عج)، مهدویت، معارف دینی، ولایت فقیه،

فهرست مطالب

مقدمه 9

جلسه‌ي اول، برکات انتظار 13

قلّه‌ي بلوغ جهان.. 16

زيبايي‌هاي انتظار فرج.. 17

اولين حجابِ حقيقت... 21

حجاب آخرالزماني.. 23

اولين بركت انتـظار. 26

راز اميدواري به آينده. 31

حضور استعدادهاي معنوي عالم.. 33

خيانت عظيم.. 36

برکات رجوع به حضرت مهدي(عج)..... 39

خداي مهدي(عج)و خداي ليبرال دموکراسي.. 43

انتظاري حماسي.. 44

موانع گذر از ظلمت آخرالزمان.. 47

وادي نظر به کيفيات عالم.. 50

انقــلاب در إغمــاء. 52

برکات خداي مهدي(عج)..... 55

جلسه‌ي دوم، برکات انتظار 57

فرهنــگ انتظــار. 63

خدا جهان را رها نكرده. 66

رقيق‌شدن پرده‌ي غيب... 70

آفات غفلت از انتظار فرج.. 72

روحيه‌ي مهدوي و تصرف در ناسوت... 74

راه فتوح آخرالزمـان.. 76

حجاب ظهور. 77

هزينه‌ي رفع حجاب ظهور. 78

اتحاد وَلايـت با وِلايـت... 84

ستيز با دجّال آخرالزمان.. 86

جلسه‌ي سوم، بصيرت و انتظار فرج 89

امام زمان(عج)جنبه‌ي متعالي هر انسان.. 93

خاتم ولايت... 96

روحِ منتظر. 100

وعده‏گاه اولياء. 102

امام زمان(عج) واقعي‏ترين مخلوق.. 103

سقوط آخرالزّمانی.. 106

نتايج روح غيب‌انديش.... 110

انتظار و خودآگاهی.. 113

تكرار بهشت... 116

مديحه‌سرايیِ تجدّد. 119

همدلی با طبيعت... 123

غيب‌زدايی و ظلمات آخرالزّمان.. 126

انتظارِ ظهور، عامل ظهور. 128

دل‌آگاهیِ پارسايانه. 133

عالم بی‌اُنسی.. 135

شور بندگی.. 139

معنی ولايت فقيه. 140

جلسه‌ي چهارم، فرهنگ انتظار؛ حضور در تاريخ توحيدي 145

عامل توقف در تغيير سرنوشت... 147

نقش عقل در فهم مقام امامg..... 152

دليلي ديگر بر وجود انسان کامل.. 155

چگونگي عبور از ظلمات آخرالزمان.. 158

ولايت فقيه و دوران گذار. 163

نظر به تاريخ پيوسته. 166

حضور در جبهه مثبت و نوراني تاريخ.. 170

فهم نظام بقيت‌اللّهي؛ شرط ظهور. 173

همتاريخي با همه‌ي انبياء و اولياء ..... 175

بلاي بي‌تاريخي.. 178

بلاي بي‌عالَمي.. 180

انتظار و زندگي در زمان باقي.. 182

انقلاب اسلامي؛ بستر ظهور اسم «الله» 186

 

مقدمه

 

باسمه تعالي

1ـ انتظار ظهور حاکميت عالي‌ترين شخصيت هستي، نشانه‌ي بلوغ بشريت است. بايد تلاش کرد تا اين انتظار زنده و با طراوت بماند و اين کتاب در صدد تحقق چنين هدفي است؛ به‌خصوص که ائمه‌ي معصومينh تأکيد کرده‌اند «أَلَيْسَ انْتِظَارُ الْفَرَجِ مِنَ الْفَرَج‏»[1]آیا انتظار فرج به خودي خود از فرج محسوب نمي‌شود و برکات فرج را به همراه ندارد؟

2ـ نويسنده سعي کرده ذهن‌ها را متوجه اين نکته‌ي مهم کند که لازمه‌ي انتظار حقيقي، معرفتي خاص است و اگر با معرفتي صحيح همراه شود، برکات فوق‌العاده‌اي‌ به همراه دارد و مانع مي‌گردد كه انسان‌ها گرفتار اکنون زدگي شوند و سرنوشت خود را به دوران حاکميت ظلمات آخرالزمان بسپارند.

3ـ ما بيش از آن‌که به آگاهي از «حوادث ظهور» نيازمند باشيم به معرفت نسبت به «قواعد ظهور» محتاجيم تا معلوم شود انتظارِ فرج شرايط تحقق ظهور است. اين کتاب تلاش کرده در راستاي توجه به «قواعد ظهور» موضوعِ انتظار فرج را بررسي و تحليل نمايد.

4ـ نکته‌ي مهم ديگري که در کتاب به آن پرداخته‌شده، معرفت نسبت به ظلمات آخرالزمان است؛ زيرا نويسنده معتقد است نوع ظلماتي که مانع ظهور حضرت صاحب الامر(عج) شده بايد روشن شود و از آن مهم‌تر معلوم شود كه با چه نوع روح و روحيه‌اي مي‌تون از آن ظلمات عبور کرد؛ زيرا ممکن است انسان‌ها منتظر چيزي باشند که آن از جنس ظلمات آخرالزمان است و يک نوع رجوع به دجّال حيله‌گر است.

5ـ در این کتاب، روشن مي‌شود علت تحقق انقلاب اسلامي،‌ فرهنگ انتظار بود و در زير سايه‌ي آن فرهنگ، ملّت ايران توانست قدمي جهت نزديک‌شدن به هدف نهايي بردارد و سرنوشت تاريخي خود را بهبود بخشد و به همان اندازه از استعداد‌هاي معنويِ عالم بهره‌مند شود. پيروزي انقلاب اسلامي در زمانه‌اي که بسياري پذيرفته ‌بودند دوره‌ي حاکميت دين گذشته‌است، نشان داد عقيده به انتظارِ فرج يک عقيده‌ي واقع بينانه و منطقي است.

6ـ حضور تاريخي در اردوگاه و خيمه‌ي حضرت قائم(عج) در اثر انتظارِ حاکميت امام معصوم، از ظريف‌ترين نکاتي است که نويسنده به آن پرداخته‌است و سعي دارد روشن کند به واقع اگر انتظار با معرفتي صحيح انجام گيرد، در همين زمان، جان انسان را به شکوفايي مطلوب مي‌کشاند و از تمام بيست و هفت حرف علمي که در زمان ظهور به صحنه مي‌آيد بهره‌مند مي‌گردد. چون در همين زمان توانسته‌است از خداي ليبرال دموکراسي به خداي مهديg که خداي حضوري و وجودي است، رجوع کند.

7ـ کسي مي‌تواند منتظر حاکميت انسان کامل باشد که متوجه باشد خداوند جهان را رها نکرده تا هرکس با ميل خود بر آن حکومت کند بلکه فرصتي به بشر داده‌ تا در اين فرصت، تلاش شود حضرت ولي الله اعظم(عج) امکان حاکميت بر عالم و آدم را پيدا کنند. کافي است زمينه‌هاي فتوح آخرالزماني را بشناسيم تا به خوبي با حجاب‌هاي ظهور درگير شويم و إن‌شاءالله به ظهور تامِّ حاکميت امام نايل گرديم.

8 ـ وقتي روشن شود امام زمان(عج) جنبه‌ي متعالي هر انساني است، انتظار معني خاص خود را پيدا مي‌کند و در آن حال، نه تنها انسانِ منتظر هم اکنون قلب خود را متوجه قطب عالم امکان مي‌نمايد و با او زندگي مي‌کند بلکه تلاش مي‌نمايد تا ظهورِ او در عالم و آدم هر چه بيشتر شدت يابد و افق بشريت به‌کلّي دگرگون شود و از توجه به خاک، به انس با افلاک تغيير جهت دهد.

9ـ نويسنده روشن نموده چگونه زندگيِ بدون ولايت الهي و حاکميت اولياي الهي هميشه با يأس و شکاکيت و از خود بيگانگي همراه است و سعي دارد درمان چنين بحران‌هاي روحي را در رجوع به انسان کامل از يک طرف و تلاش براي حاکميت او از طرف ديگر نشان دهد، تا شور و شعفِ خاص که در عارفانِ حماسه‌ساز هست به جامعه برگردد.

10ـ دل‌آگاهي پارسايانه حالتي است که با انتظار حاکميتِ امام معصوم(ع)نصيب انسانِ منتظر مي‌شود و نه تنها صحنه‌ي جان انسان از اراده‌هاي شيطاني تطهير مي‌گردد بلکه قلب انسان ظرفیت پذيرش القائات رحماني را توسط حضرت صاحب الامر(عج)پیدا مي‌کند و اين اساسي‌ترين برکتي است که در انسانِ منتظر به وقوع مي‌پيوندد.

اميد است توانسته‌باشيم با تقديم اين کتاب به انسان‌هايي که عزم عبور از ظلمات آخرالزمان را دارند و در طلب طلوع نور کامل حضرت صاحب الأمر(عج) هستند، راهي را نشان دهیم.

گروه فرهنگي الميزان

 

 


[1] - بحار الانوار، ج52، ص 128.

 

 

 

 

تاریخ انتشار: 1390
انتشارات:گروه فرهنگی المیزان

از اینجا دانلود کنید:

نمایش نسخه چاپی

    دیدگاه‌ها