×

مرورگر شما نیاز به بروزرسانی دارد

کاربر گرامی، از آنجا که مرورگرهای قدیمی قادر به اجرای متدهای جدید برنامه نویسی نیستند، جهت استفاده بهتر از این سایت، مرورگر خود را به جدیدترین نسخه بروزرسانی کنید:

برو به صفحه آپدیت مرورگر

آخرالزمان شرایط ظهور باطنی ترین بعد هستی

نویسنده: اصغر طاهرزاده
تاریخ انتشار: جمعه ۲۶ دی ۹۳
دسته‌بندی: نبی، امام، امام زمان(عج)، مهدویت، معارف دینی،

فهرست مطالب

مقدمه 7

لطف خدا در شناخت حجّت الهي.. 10

شناخت ظهور خاص؛ مقدمه‌ي ظهور عام. 14

ظهور غيبي‌ترين گوهر. 17

ولايت؛ باطن نبوت... 19

آخرالزمان و ظهور باطنِ آخرين نبيّ.. 21

ائمهh منتظِر امام مهدي(عج)..... 23

تماميت جبهه‌ي سُعداء و اشقياء. 26

زمان به انتها مي‌رسد.. 28

حالت غيبي آخرالزمان، مقدمه‌ي انتقال به عالَم غيب قيامت... 30

جهان در حال آمادگيِ جدايي حق از باطل.. 32

يقينِ مردم آخرالزمان.. 34

خطر انكار! 37

راز ادامه‌ي غيبت... 40

چگونگي رهايي از دجّال.. 42

طلوع بصيرت... 43

شرايط اُنس با عالَم غيب... 45

شرح فرازهايي از مبحث قبل.. 49

رجعت؛ شرايط تکميل انسان‌ها 64

کامل‌ترين شرايط... 66

آخرالزمان؛ عالَمي گسترده‌تر. 67

راز سرعت بخشيدن به ظهور. 69

برکات نگاه درست به مهدويت... 73

 

 

مقدمه

 

باسمه تعالي

1- شرايط ظهور حضرت مهدي(عج) به‌قدري عجيب و عظيم است که انديشه‌هاي زيادي را جهت درک آن شرايط به خود مشغول مي‌کند تا انسان متوجه شود چگونه با ظهور آن حضرت، ابعاد پنهان و باطني عالم به ظهور مي‌آيد و سنگ و درخت با ياران مهدي(عج)سخن مي‌گويند.

2- بيش از آن‌که تصور شود حضرت مهدي(عج) از عالم غيب به عالم شهود مي‌آيد بايد به اين نکته توجه شود که عالم شهود نيز آنچنان صعود مي‌کند که مي‌تواند ظرف ظهور ابعاد غيبي حضرت مهديg گردد.

3- رابطه‌ي بين ظهور پيامبر آخرالزمان(ص) به عنوان حامل آخرين و کامل‌ترين دين و ظهور آخرين ولي خدا به عنوان حامل آخرين اسرار الهي ما را به اين تأمل دعوت مي‌کند که در آخرالزمان باطني‌ترين ابعاد هستي ظهور خواهد کرد.

4- وقتي حضرت سجاد در وصف منتظران حضرت مهدي(عج) مي‌فرمايند: «اَلْغيبةُ عِنْدَهُم بِمَنْزِلَةِ الْمُشاهده»[1] غيبت نزد آن‌ها همانند مشاهده است، مي‌فهميم زمانه جهت ظهور مهديg بايد آنچنان اوج بگيرد که ديگر عالم ماده حجاب بين انسان‌ها جهت رؤيت عالم غيب نباشد و اين مي‌رساند که ضروري است معارف خاصي به ميان آيد که بتواند انسان‌ها را به حضور عالم غيب سير دهد تا زمينه‌ي ظهور آن حضرت فراهم گردد. اولين قدم، روي‌برگرداندن از تمدني است که تماماً حسّي و حسّي‌زده است.

5- اعتقاد به توحيد و نافذبودن توحيد، اقتضا مي‌کند که متوجه باشيم توحيد الهي همچنان تاريخ را در مي‌نوردد و جلو مي‌آيد و روز به روز بيشتر ظهور مي‌کند تا منجر به توحيدي‌ترين شرايط و حاکميت موحد‌ترين انسان شود و در نتيجه در آخرالزمان انسان‌ها با تجلي کاملي از توحيد الهي روبه‌رو خواهند شد و اين يعني ظهورِ ابعاد باطني عالم هستي و پشت‌کردن به ظلماتي که مانع تجلي چنين توحيدي است.

اين‌ها از نکاتي است که در اين کتاب مورد بحث و بررسي قرار گرفته و فرهنگ انتظار را معني کرده است تا معلوم شود بايد منتظر چه چيزي بود و چگونه خود را براي چنان شرايطي آماده کرد. به اميد آن‌که قدمي به سوي ظهورِ باطني‌ترين بُعد هستي برداشته باشيم.

گروه فرهنگي الميزان

 

[1] - بحارالأنوار، ج 52، ص 123.

 


 

 

 

تاریخ انتشار: 1390
انتشارات:گروه فرهنگی المیزان

از اینجا دانلود کنید:

نمایش نسخه چاپی

    دیدگاه‌ها