×

مرورگر شما نیاز به بروزرسانی دارد

کاربر گرامی، از آنجا که مرورگرهای قدیمی قادر به اجرای متدهای جدید برنامه نویسی نیستند، جهت استفاده بهتر از این سایت، مرورگر خود را به جدیدترین نسخه بروزرسانی کنید:

برو به صفحه آپدیت مرورگر

اربعین حسینی؛ امکان حضور در تاریخی دیگر

نویسنده: اصغر طاهرزاده
تاریخ انتشار: دوشنبه ۲۶ مهر ۹۵
دسته‌بندی: امام حسین(ع) ، کربلا ، اربعین،

 

اربعين حسيني؛ امکان حضور در تاريخي ديگر

 

 

بسم الله الرحمن الرحیم

 

فهرست مطالب

 

مقدمه‌ي مؤلف 7

معناي حماسه‌ي ميليوني پياده‌روي اربعين حسيني 11

حماسه‌ي اربعين؛ سنتي در حال شکوفايي 21

اربعين؛ تجسم ادامه‌ي عهد مؤمنين.. 26

اربعين؛ حرکتي به سوي جامعه‌ي مهدوي.. 31

اربعين؛ مکتب ادامه‌ي شجاعت... 34

معناي پيروزي امام حسينu.... 36

کربلا، زندگی در مرزهای دلنواز عشق.. 38

اربعين حسيني؛ امکان حضور در تاريخي ديگر 47

حرکات بدون بن‌بست... 50

ماوراي اسلحه‌ها 52

حضور انقلاب اسلامي در هرجا که حرکتي قدسي در ميان است... 54

احساس امّتِ واحده‌بودن در اربعين.. 57

عبور از سيطره‌ي کمّيت‌ها 59

اميدي بزرگ.... 63

حرکتي در اولين مرحله. 68

کار بزرگي در حال وقوع است... 69

چيستي حرکت اربعينيِ اين تاريخ.. 71

حضوري براي معنابخشيدن به زندگي.. 73

بر روي همين شهادت‌ها بايد حساب باز کرد. 77

عقلِ فهم اربعين.. 79

اربعين؛ حرکتي پايدار و رو به جلو. 81

تجربه‌ي روح مهدوي(ع) در اربعين.. 83

 

 

مقدمه‌ي مؤلف

 

باسمه تعالي

 

    با نظر به اين‌که رخداد اربعين در اين تاريخ داراي اضلاع گوناگوني است که نظر به همه‌ي اضلاعِ اين پديدار، موجب مي‌شود که واقعيت آن رخ بنماياند، موضوع اربعين را در اين کتاب در سه ضلع مورد بررسي قرار داده‌ايم. به اميد آن‌که چشم‌اندازي باشد در مقابل انسان‌هايي که متوجه حضور خاص خداوند در اين تاريخ، مطابق ظرفيت اين تاريخ مي‌باشند.

 

1- بحث «معناي حماسه‌ي ميليوني پياده‌روي اربعين حسيني» متوجه نقش پياده‌روي در زيارت امام حسين(ع) و تأکيد ائمه(ع) بر اين امر به عنوان يک حرکت سلوکي است، از آن جهت که بنا بر روايات مربوط به اين امر، زائر به انسان مصلحي تبديل مي‌شود که عزم تغيير تاريخ خود را در خود مي‌يابد.

 

2- در بحث «اربعين؛ سنتي در حال شکوفايي» ذهن‌ها متوجه فرهنگ اربعيني است، از آن جهت که اي انسان‌ها! متوجه باشيد حرکت‌هاي توحيدي هرگز در مسير خود به بن‌بست نمي‌رسد و عقيم نمي‌گردد حتي اگر همه‌ي عاملان آن حرکت يک‌جا شهيد شوند و اين آموزه‌اي است بسيار مهم براي انسان‌هاي موحدي که بناي نظام‌سازي دارند.

 

3- در بحث «اربعين؛ امکان حضور در تاريخي ديگر» همه‌ي تلاش بنده این بوده است تا معناي «حضور تاريخي» تبيين شود و خواننده متوجه باشد با چه احساسي بايد حضور تاريخي خود را در رخدادي که ظهور کرده است دريابد که البته اين مشکل‌ترين قسمت بحث است از آن جهت که بايد ماوراي عقل مدرن به موضوعي نظر کند که فعلاً در حال تولد است و خود را در طي يک فرايند مي‌نماياند و از درون جان آدميان سر برمي‌آورد و در قول و فعل‌شان سريان مي‌يابد.

   بدون درک زمانه، هيچ قدمي به سوي آينده‌ي خود نمي‌توان برداشت و رخداد اربعين در اين تاريخ، زماني است که مي‌توانيم با قرارگرفتن در آن، سرنوشت خود را از بند غرب آزاد کنيم و تاريخ پايان‌يافتگي غرب را نشان دهيم که این همان تاريخِ سست‌شدن عهد انسان با سکولاريته و اقامه‌ي رابطه‌ي انسان با خداست.

   با این اربعين تعرّض انسان به اومانيسم و تقليل گوهر آدمي، شروع شده است و چيزي در انسانِ اين تاريخ رخ داده و بر هستي او حاکم گرديده که ديگر نمي‌تواند در تاريخي زندگي کند که قوام آن را اومانيسم شکل داده است.

   ما همان‌طور که در سنن الهي قرار داريم، اگر از حضور خود در آن سنن آگاه شويم راهِ آينده نسبت به آن سنن در مقابل ما گشوده مي‌شود. به همين معنا ما در تاريخي هستيم که اربعين به صورتي خاص ظهور کرده که اگر از حضور خود در اين رخداد آگاه شويم، راهِ آينده‌ي تاريخ ما در مقابل ما گشوده خواهد شد و ديگر در توهّمات بشرِ غرب‌زده قدم نخواهيم زد. اين پيامي است که در مصاحبه آخر کتاب مدّ نظر خوانندگان گرامي قرار خواهد گرفته است.

 

طاهرزاده

 

از اینجا دانلود کنید:

نمایش نسخه چاپی

    دیدگاه‌ها