×

مرورگر شما نیاز به بروزرسانی دارد

کاربر گرامی، از آنجا که مرورگرهای قدیمی قادر به اجرای متدهای جدید برنامه نویسی نیستند، جهت استفاده بهتر از این سایت، مرورگر خود را به جدیدترین نسخه بروزرسانی کنید:

برو به صفحه آپدیت مرورگر

پیام به نخست وزیر و هیات دولت (مضرات خروج از محدوده اختیارات قانونی)

نویسنده: حضرت امام خمینی"ره"
تاریخ انتشار: چهارشنبه ۲۲ اسفند ۹۷
دسته‌بندی: :: موضوعات اصلی،

 

بسم الله الرحمن الرحیم‌
جناب آقای نخست وزیر، آقایان وزرا- ایّدهم الله تعالی‌
مسئله‌ای را که لازم دیدم تذکر دهم این است که قوام نظام اسلامی ایران بر اتحاد در روش و حرکت در کُلیّتِ سیاستِ مورد قبولِ اسلام است. همگی باید سعی کنیم هر حرکتی، اعم از سیاسی، نظامی، اقتصادی و اجتماعی، که انجام می‌دهیم به آن کلیت صدمه نزند. ترسیم کلیت متّخذ از اصول اساسی قوانین اسلامی است که هدایت فرد و جامعه را بر عهده دارد. هر مسئولی و هر متعهدِ به نظامی باید سعی کند برای پیشبرد نظام در چهارچوب محدوده وظایفش عمل کند؛ که در غیر این صورت، احتمال پاشیدگی نظام جدی است. لذا اگر هر وزیری دخالت در کار وزیر دیگر نماید، که حتی دخالت او باعث رشد کار گردد، مورد قبول نیست؛ چرا که خروج از چهارچوب اختیارات ضررش بسیار بیشتر از رشد کار در نقطه‌ای دیگر است. روشن است که مشورت و هماهنگی و همکاری مورد بحث نیست.
این جانب گاهی به موضعگیریهای وزرا و نمایندگان در خارج از محدوده وظایفشان برخورد می‌کنم که متعجب می‌شوم. از باب مثال سیاست خارجی کشور بر عهده وزیر امور خارجه است. اگر آقایان اعتراضی دارند، باید برادرانه در هیات دولت مطرح کنند.
اگر به اعتراض جواب قانع کننده‌ای داده شد، که چه بهتر؛ و الّا وزیر امور خارجه است که‌ در چهارچوب سیاستِ ترسیمی از رهبری نظام و یا مجلس، تصمیم گیرنده است. این شیوه پسندیده‌ای نیست که هر وزیر و یا نماینده‌ای هر چه دلش خواست در مجامع عمومی بگوید.
آقایان وزرا، من به شما و به نمایندگان محترم نصیحت می‌کنم که سیاستهای یکدیگر را تضعیف و یا تخریب نکنید؛ که اگر وحدت روش و حرکت در نظام نوپای اسلامی صدمه ببیند، نتایجی که دنیای استکبار از این برخوردها می‌گیرد بسیار شکننده است.
کاری نکنیم که دنیا فکر کند نظام اسلامی ایران با این اختلاف سلیقه‌ها و با این ابراز اختلافها هیچ گاه راه ثبات را نخواهد پیمود. خداوند به تمامی شما توفیق خدمت به بندگان خوب خدا را ارزانی دهد. و السلام.
22/ خرداد/ 67
روح الله الموسوی الخمینی‌

(۱) - در صحیفه نور( دوره ۲۲ جلدی) ج ۲۰، ص ۲۲۰، ذیل تاریخ ۲۳/ ۳/ ۶۷ درج شده است که به استناد تاریخ نسخه خطی، تاریخ ۲۲/ ۳/ ۶۷ صحیح است.


 

پیام به نخست وزیر و هیات دولت (مضرات خروج از محدوده اختیارات قانونی)

تاریخ:

۲۲ خرداد ۱۳۶۷/ ۲۷ شوال ۱۴۰۸ «۱»

مکان:

تهران، جماران

موضوع:

مضرات خروج از وظایف و اختیارات قانونی

مخاطب:

موسوی، میر حسین (نخست وزیر)- اعضای هیات دولت

شناسه ارجاع:

جلد ۲۱ صحیفه امام خمینی (ره)، از صفحه ۶۴ تا صفحه ۶۵
نمایش نسخه چاپی

    دیدگاه‌ها