×

مرورگر شما نیاز به بروزرسانی دارد

کاربر گرامی، از آنجا که مرورگرهای قدیمی قادر به اجرای متدهای جدید برنامه نویسی نیستند، جهت استفاده بهتر از این سایت، مرورگر خود را به جدیدترین نسخه بروزرسانی کنید:

برو به صفحه آپدیت مرورگر

چگونگی بر خورد ما با تکنولوژی غربی

نویسنده:
تاریخ انتشار: یکشنبه ۹ آذر ۹۳
دسته‌بندی: غرب‌شناسی و مدرنیته، غرب‌شناسی و مدرنیته،

  

بسم ‌الله الرّحمن الرّحیم

 

 چگونگی بر خورد ما با تکنولوژی غربی

 

سؤال:با عرض سلام خدمت استاد محترم رهبر انقلاب در بازدید از نمایشگاه توانمندی‌های صنعت خودروسازی اين بازديد را حركتی نمادین جهت تأكید بر اهمیت بخش صنعت در پیشرفت كشور خواندند و گفتند: یك توهم خطرناكی از قبل وجود داشت مبنی بر اینكه میان زندگی عقلانی و توسعه یافتگی با پایبندی به ارزشهای معنوی، اخلاقی و دینی تقابل و تضاد وجود دارد ولی جمهوری اسلامی ایران این توهم را باطل كرد. رهبر انقلاب اسلامی با تأكید بر اینكه اسلام، دین معنویت و علم است، خاطرنشان كردند: ما می توانیم هم عقلانی و منطقی و همراه با پیشرفت زندگی كنیم و هم پایبند به ارزشهای اخلاقی و فرائض دینی باشیم.و فرمودند: صنعتگران و مدیران بخش صنعت باید نماد این حقیقت باشند. آنچه ما از سخنرانيها و كتابهايتان آموختيم آن است كه اخذ تكنولو‍ژي بايد به نحوي باشد كه فرد و يا جامعه را از عالم ديني اش خارج نكند. در اين توصيه جنسي از تقابل و تضاد بين صنعتي شدن جوامع و زندگيها نهفته است. اين در حالي است كه رهبري در صحبت اخيرشان تصريح كردند كه هيچ گونه تضاد و تقابلي را بين زندگي ديني و توسعه يافتگي- به همين معناي مصطلح- قائل نيستند. عنايت داشته باشيد كه آنچه از سياق صحبتهاي آقا در اين بخش برمي آيد اين است كه اين موضوع در ساحت انديشه بيان شده و نه در ساحت مديريت اجرايي چرا كه ايشان در ضمن صحبتهاشان به زمينه‏هاي تاريخي و جامعه شناسي در ايجاد اين گمان باطل اشاره كردند. مي‏خواستم نظر حضرتعالي را دراين باره جويا شوم البته خواهش مي‏كنم در پاسخ، به اين موضوع كه ايشان در جايي فرموده اند كه مدل پيشرفت ما با مدل پيشرفت غربي متمايز است اكتفا نكنيد. ؟

  ------------------------------------------------------------------------------------------

 

جواب: علیک السلام: ابتدا باید از نظر تئوریک جایگاه تکنولوژی روشن شود تا بفهمیم رهبر انقلاب از چه پایگاه فکری می‌خواهند جامعه‌ی امروزی را جلو ببرند تا عقب نیفتیم و متهم نشویم که دینداری با پیشرفت منافات دارد. تکنولوژی غربی خواسته یا ناخواسته کارش به تخریب طبیعت می‌کشد و نه تعامل با طبیعت. حساب کنید برای ساختن یک لاستیک ماشین چقدر کارخانه باید ساخته شود و چه اندازه سوخت‌های فسیلی باید مصرف گردد و بعد از آن‌هم که آن لاستیک دیگر قابل استفاده نبوده برگشت آن به چرخه‌ی طبیعت نزدیک به غیر ممکن است. حال بقیه‌ی موضوعاتی که در دل نظام تکنیکی غرب هست را به همین قیاس بررسی فرمایید. یک وقت از جایگاه تئوریک و نگاهی که از نظر فلسفی فرهنگ تکنولوژی دارد موضوع را بررسی می‌کنیم ،سخن همان است که منتقدین به تکنولوژی غربی می‌زنند که تکنولوژی غربی فرهنگ خود را به همراه دارد. ولی یک وقت در شرایط تاریخی خاصی قرار داریم که زندگی تکنیکی تمام اطراف ما را اشغال کرده و همه‌ی میل‌های ما را به خود جلب نموده، در این صورت رهبر و مدیر جامعه اگر بخواهد جامعه را جلو ببرد باید جامعه سوار تکنولوژی موجود شود و فرمان آن را در دست بگیرد تا آرام‌آرام به نوعی از تکنولوژی نظر نمود که به جای تخریب طبیعت، تعامل با طبیعت را مدّ نظر قرار دهد. بنده بر اساس محکمات نظر رهبر انقلاب که می‌دانم مثل هر مسلمان حکیمی، طالب آن نوع تکنولوژی نیستند که طبیعت را تخریب کند و زندگی را از بستر طبیعی آن خارج کند، جایگاه سخنان ایشان را این‌طور می‌فهمم که در حال حاظر باید فرمان تکنولوژی را در دست گرفت ولی در نهایت باید از آن عبور کرد.

 

 

                                                                                                                                                                "موفق باشید"

 

 

ناشر:
نوبت چاپ:
سال انتشار:
شمارگان:
تعداد صفحات:
نمایش نسخه چاپی

    دیدگاه‌ها