×

مرورگر شما نیاز به بروزرسانی دارد

کاربر گرامی، از آنجا که مرورگرهای قدیمی قادر به اجرای متدهای جدید برنامه نویسی نیستند، جهت استفاده بهتر از این سایت، مرورگر خود را به جدیدترین نسخه بروزرسانی کنید:

برو به صفحه آپدیت مرورگر

وظایف رهبری در جوابگویی به اعمال خود

نویسنده: اصغر طاهرزاده
تاریخ انتشار: دوشنبه ۱۸ آذر ۹۸
دسته‌بندی: ولایت فقیه، مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه‌ای،

 

 

 

بسم الله الرحمن الرحیم

 

سوال:

سلام علیکم
در جامعه اسلامی،آیا ولی فقیه بعنوان زعیم جامعه هم باید در برابر عملکردش پاسخگو باشد؟اگر باید این پاسخگویی باشد،روش پی بردن به صحت عملکرد او چیست؟رهبری از ابتدای رهبری خود تا کنون نه کنفرانس خبری و جلسه پرسش و پاسخ داشته اند که بشود درباره عملکردشان مبتنی بر اصول قانون اساسی سوال کرد،پس چگونه میتوان گفت ایشان شخصی پاسخگو و عامل به قانون است وقتی راهی برای فهم نحوه عملکردشان نیست؟

جواب:

باسمه تعالی: سلام علیکم: هرکس نسبت به مسئولیت خود در مقابل کسانی که او را شایسته‌ی آن مسئولیت می‌دانند، پاسخگوست. رهبر معظم انقلاب که بر مبنای شرع موظفند عمل کنند و باید در مقابل آن‌ها که از شرع خبر دارند، یعنی مجتهدین مجلس خبرگان، جوابگوی اعمال خود باشند که ظاهراً این‌چنین است. همین‌طور است که یک متخصص قلب در مقابل علم به عکس‌العمل‌های قلب و متخصصین مربوطه، جوابگوست که دلایل اعمال خود را چگونه بر اساس علم به قلب انجام داده است. ولی همان‌طور که یک متخصص قلب نمی تواند دلایل کار خود را برای مردمی که اطلاعاتی از آن علم ندارند، بازگو کند؛ رهبر معظم انقلاب نیز که بر مبنایِ آموزه‌های شریعت الهی و قرآن و روایت اعمال خود را انجام می‌دهند، باید دلایل اعمال خود را به متخصصان احکام و آموزه‌های شریعت ارائه دهد. و این چیزی است که انجام می‌شود و مسلّم موضوعاتی نیست که بتوان آن‌ها را رسانه‌ای کرد.

موفق باشید 

 

نمایش نسخه چاپی

    دیدگاه‌ها

  • بدون نام شنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۸ ir link

    باسلام وارادت خدمت استاد بزرگوار و با اجازه از محضر عالیقدر ایشان ، سوالی از این دوست عزیز دارم:
    ولی فقیه نماینده امام زمان هستند و ما هم مطیعشان.آیا امام هم ظهور کنند به دنبال ادله ای برای اثبات امامتشان خواهید بود؟!