×

مرورگر شما نیاز به بروزرسانی دارد

کاربر گرامی، از آنجا که مرورگرهای قدیمی قادر به اجرای متدهای جدید برنامه نویسی نیستند، جهت استفاده بهتر از این سایت، مرورگر خود را به جدیدترین نسخه بروزرسانی کنید:

برو به صفحه آپدیت مرورگر

همراه با زائرِ حضرت ثامن الحجج (ع) در مشهد مقدس

نویسنده: اصغر طاهرزاده
تاریخ انتشار: یکشنبه ۹ آبان ۹۵
دسته‌بندی: امام رضا(ع)، ادعیه و اذکار و زیارت،

 

همراه با زائرِ  حضرت ثامن الحجج (ع)

در

مشهد مقدس

 

بسم اللّه الرّحمن الرّحیم

 

      امام رضا«علیه‌السلام» می‌فرمایند: «مَنْ زَارَنِي عَلَى بُعْدِ دَارِي أَتَيْتُهُ يَوْمَ الْقِيَامَةِ فِي ثَلَاثِ مَوَاطِنَ حَتَّى أُخَلِّصَهُ مِنْ أَهْوَالِهَا إِذَا تَطَايَرَتِ الْكُتُبُ يَمِيناً وَ شِمَالًا وَ عِنْدَ الصِّرَاطِ وَ عِنْدَ الْمِيزَان‏». هركس در اين خانه‌ی دورِ من، مرا زيارت كند، روز قيامت در سه جا نزد او مى‏آيم تا او را از هراسِ آن‌ها نجات دهم. «در وقتى كه نامه‏هاى اعمال از راست و چپ در پرواز و پَران باشد» و «در پل صراط» و «در نزد سنجيدن كردارهاى نيك و بد».

 

جايگاه زيارت اولياء الهي و ائمه معصومين«عليهم‌السلام»

     وقتي متوجه باشيم ذات مقدس نبي‌اكرم«صلوات‌الله‌عليه‌وآله»، و امامان معصوم«عليهم‌السلام» قدرت تصرف بر قلب و جسم انسان‌ها، به‌خصوص زائر خودرا دارند، به اين اميد به زيارت آن‌ها مي‌رويم كه آنها از نور ذات معصوم خود، بر قلب ما تجلي دهند، تا إن‌شاءالله مبادي ميل ما از گناه و غفلت، به اطاعت و حضور سير كند. و نيز چون مي‌دانيم ملائكة الله گرداگرد حرم آن‌ذوات مقدسه حاضرند و فضاي آن مكان را به قداست و معنويت مخصوصي تبديل كرده‌اند، لذا حضور ما در فضاي حرم معصومين«عليهم‌السلام» موجب خواهد شد تا قلب تحت تأثير از انوار ملائكه قرارگیرد و قلب متوجه كمالاتي از عالَم غيب ‌شود ودرنتيجه جهت آن در سير به سوي آن كمالات، ممكن و سهل مي‌گردد، و به عبارت ديگر راه ارتباط با عالم غيب برايش ممكن مي‌شود. اين‌ها و هزاران هزار بركات ديگر نتايج زيارت و حضور در حرم ذوات مقدس معصومين«عليهم‌السلام»  و منتسبين به معصومين مثل امام‌زاده‌ها مي‌باشد.

     انسان‌ها استعدادها وابعادي دارندكه ازطريق زيارت وتماس با نورجانِ اولياءِ خدا به تعالي مي‌رسد و جلوه‌هايي ازربوبيت حق -كه جان اولياء خدا آيينه‌ی نمايش آن است- ازطريق زيارت و انس روحي باآن ها، به نمايش مي‌آيد.

     همان طور كه خداي بي‌زمان و بي‌مكان در خانة كعبه بهتر ملاقات مي‌شود و حضرت رب‌العالمين نظري خاص به زائر خانه كعبه دارد، اولياء خدا نيز در حرم خود بهتر ملاقات مي‌شوند و در آن‌جا نظر خاصي به زائر خود دارند و اگر او اندك مناسبتي در خود ايجاد كرده باشد او را در حوزة معرفتي خودشان وارد مي‌كنند.

     در زيارت، يك نحوه هجرت از طرف زائر به سوي امام محقق مي‌شود و با انجام آداب و سنن زيارتْ زائر؛ آرام‌آرام به حريم امامت نزديك مي‌شود تا استعدادِ فهم آن مقام در او حاصل گردد و اگر آداب و سنن لازمه را رعايت نكرد و بهره‌ی بايسته را نگرفت، خود را ملامت كند. 

 

کیفیت زیارت حضرت امام رضا«علیه‌السلام»

چون اراده نمایى زیارت کنى قبر امام رضا«علیه‌السلام» را پس غسل کن پیش از آن‌که از خانه بیرون روى و در وقتى که غسل مى‌کنى بگو:

اَللّهُمَّ طَهِّرْنى وَطَهِّرْ لى قَلْبى وَاشْرَحْ لى صَدْرى وَاَجْرِ عَلى لِسانى مِدْحَتَک وَالثَّنآءَ عَلَیک فَاِنَّهُ لا قُوَّةَ اِلاّ بِک اَللّهُمَّ اجْعَلْهُ لى طَهُورا وَشِفآءً.

 خدایا: پاکم کن و پاک کن دلم را و بگشا سینه‌ام را و مدح و ثناى خود را بر زبانم جارى کن زیرا که نیروئى نیست جز به‌وسیله‌ی تو، خدایا: این غسل را برایم پاک‌کننده و درمان دردهایم قرار ده.

پس از آن چون به مشهد رسیدی هرگاه خواستى به زیارت بروى غسل بکن و ...

از اینجا دانلود کنید:

نمایش نسخه چاپی

    دیدگاه‌ها