×

مرورگر شما نیاز به بروزرسانی دارد

کاربر گرامی، از آنجا که مرورگرهای قدیمی قادر به اجرای متدهای جدید برنامه نویسی نیستند، جهت استفاده بهتر از این سایت، مرورگر خود را به جدیدترین نسخه بروزرسانی کنید:

برو به صفحه آپدیت مرورگر

نگاهی کوتاه به نقش تاریخی امام صادق (ع)-رجوع به هویت شیعه در تاریخ اسلام

نویسنده: اصغر طاهرزاده
تاریخ انتشار: سه‌شنبه ۳۱ مرداد ۹۶
دسته‌بندی: امام صادق(ع)، تاریخ اسلام، تحلیل تاریخی حوادث،

 

 

باتوجه به اهمیت مطالب ودسترسی راحتتر،قسمت مربوط به حضرت امام صادق(ع)ازمبحث "رجوع به هویت شیعه در تاریخ اسلام"بصورتی مستقل تنظیم شده است که در اختیار کاربران محترم قرار میگیرد.

 

 

نقش تاریخی امام صادق (ع)

 

 

1- امامت امام صادق(ع)در سال 117 است که تا سقوط بنی‌امیه که سال 132 می‌باشد، 15 سال فاصله است[1] و از سال 132 تا هنگام وفات امام صادق(ع)16 سال فاصله است که زمان شگل گیری بنی‌عباس است و از آن‌جایی که تفاوت روش امامان به شرایط روبه‌روی آن‌ها مربوط است، لازم است شرایط اجتماعی تاریخی آن‌ها بررسی شود.

بنی عباس جزء بنی‌هاشم‌اند و از همدیگر خبر دارند و خودی هستند در عین آن که رقیب‌اند.

از زمان امام صادق(ع)در اهل سنت نیز متون علمی مدون می‌شود مثل مُوَتای مالک بن انس که منصور دوانقی خرج زیادی می‌کند برای به‌وجودآمدن آن کتاب با این منصور دوانقی بسیار خسیس بوده و دوانق کمترین واحد پول آن زمان بحساب می آمده  و به همین جهت او را به این صفت یعنی دوانقی می‌نامیدند.

حرکت امام باقر(ع)حال که امام صادق(ع) به صحنه آمده‌اند، به صورت یک حرکت اجتماعی سیاسی خاصی در آمده با محتوای فکری و از این جهت نمی‌شود مقابل آن ایستاد، به جهت پختگی آن و امکان تحرک خوبی که پیدا کرده در حدّی که چهارهزار شاگرد برای امام صادق(ع)ظهور کرده و به هیچ‌وجه این حضور و ظهور، یک حرکت عادیِ بی سر و صدا نمی‌تواند باشد و مسلّم با مشکلات خاصی روبه‌رو می‌شود و تدابیر خاص خود را می‌طلبد که باید بر روی آن دقت نمود.

2- روشن شد که امامت حضرت صادق(ع)همراه است با حاکمیت هشام بن عبدالملک که از نظر توان اداره‌ی کشور، به معاویه‌ی ثانی مشهور است. در این زمان یعنی سال 121 به کمک مردم کوفه قیام زیدبن‌علی رخ می‌دهد. حضرت صادق(ع)در وصف زید می‌فرمایند: «نعم عمی الزید لو وفق وفا» خدا عمویم زید را رحمت كند هرگاه پیروز مى‎شد(به قرار خود) وفا مى‎كرد. عمویم زید مردم را به رهبرى شخص برگزیده‎اى از آل محمد دعوت مى‎كرد. بسیاری از فقهای اهل سنت از جمله ابوحنیفه از زید حمایت می‌کنند. زید برای عمومیت‌بخشیدن به نهضت خود، نظر خود را نسبت به ابوبکر و عمر اظهار نمی‌کند. در کوفه به جهت حیله‌ای که والی آن شهر به‌کار می‌برد، حدود 500 نفر بیشتر با او نمی‌مانند و شهید می‌شود و بدن او را چند سال برهنه بر دار نگه می‌دارند. در روایت داریم وقتی زید را کشتند خداوند اذن به انقراض بنی‌امیه داد و سپس فرزندش یحیی قیام می‌کند که بالأخره پس از فعالیت‌هایی شهید می‌شود. ولی تأثیر این پدر و پسر طوری است که علویون مدت‌ها نام فرزندان پسر خود را زید و یا یحیی می‌گذارند و عملاً قیام‌هایی پیش می‌آید که دامنه‌ی آن تنها منحصر به شیعیان نیست. امام به شیعیان در وصف...

 


[1] - حکومت عباسیان از سال 132 شروع می‌شود و سال 656 به پایان می‌رسد و بیش از 500 سال طول می‌کشد.

از اینجا دانلود کنید:

نمایش نسخه چاپی

    دیدگاه‌ها