×

مرورگر شما نیاز به بروزرسانی دارد

کاربر گرامی، از آنجا که مرورگرهای قدیمی قادر به اجرای متدهای جدید برنامه نویسی نیستند، جهت استفاده بهتر از این سایت، مرورگر خود را به جدیدترین نسخه بروزرسانی کنید:

برو به صفحه آپدیت مرورگر

نگاهی کوتاه به نقش تاریخی امام هادی«علیه‌السلام»-رجوع به هویت شیعه در تاریخ اسلام

نویسنده: اصغر طاهرزاده
تاریخ انتشار: پنجشنبه ۱۶ شهریور ۹۶
دسته‌بندی: تاریخ اسلام، تحلیل تاریخی حوادث، حضرت علی النقی امام هادی «علیه‌السلام»،

باتوجه به اهمیت مطالب ودسترسی راحتتر،قسمت مربوط به حضرت امام هادی(ع)ازمبحث "رجوع به هویت شیعه در تاریخ اسلام"بصورتی مستقل تنظیم شده است که در اختیار کاربران محترم قرار میگیرد.

 

 نقش تاریخی امام هادی«علیه‌السلام»

 

باسمه تعالی

 

طول امامت امام هادی(ع) 34سال است و در حاکمیت خلفای مختلفی این امر انجام ‌شد، در حالی‌که بنی‌العباس در این دوره، دوران آشفته‌ای دارند در آن حدّ که المعتصم باللّه پدر خود متوکل را به ضرب شمشیر تکه‌تکه می‌کند و حاکمیت را به‌دست می‌گیرد. بعضی خلفا خودشان را عزل می‌کنند. قیام‌های بزرگی مثل قیام مازیار و قیام بابک خرّم‌دینی در میان است.

معتصم برادر مأمون از سال 218 تا سال 227 به مدت 9 سال حاکم است و مأمون می‌پذیرد که به جای فرزندش عباس، برادرش خلیفه باشد و عباس‌بن‌مأمون هم برای فرونشاندن بعضی از اعتراض‌ها علناً با معتصم بیعت می‌کند. قیام‌هایی که در این دوره صورت می‌گیرد با اقتدار معتصم سرکوب می‌شود و آن قیام‌ها کار به جایی نمی‌برند مگر قیام بابک خرّم‌دین که اعتقاد ویژه‌ای به ابومسلم خراسانی دارند و از زمانی که شکل گرفته‌اند، با نوعی ایرانیت و مذهب مزدکی‌ها گره خورده بودند و روحیه‌ای ضد عرب در آن‌ها ریشه داشت. محل و جایگاه آن‌ها یعنی قلعه بابک نشان می‌دهد که فتح آن محل نزدیک به غیر ممکن بوده است و مأمون موفق به تسلیم بابک خرّم‌دین نمی‌شود. تا آن‌که در زمان معتصم توسط افشین سردار ایرانی، آن قلعه فتح می‌شود - و بابک به ارمنستان فرار می‌کند که بالاخره بنی‌العباس از حاکمان ارمنستان او را بازپس می‌گیرند- از جشن و پایکوبی که در بغداد برقرار می‌شود می‌فهمیم این پیروزی برای بنی‌العباس مهم بوده و به پاس‌داشت خدمات افشین او را داخل در خاندان سلطنتی می‌کنند.

قیام دیگری که چشم‌گیر بوده قیام مازیاربن قاران است که پدرش از ساسانیان بوده و ساسانیان به این معنا تا آن زمان ادامه داشته‌اند، از حکام ...

از اینجا دانلود کنید:

نمایش نسخه چاپی

    دیدگاه‌ها