×

مرورگر شما نیاز به بروزرسانی دارد

کاربر گرامی، از آنجا که مرورگرهای قدیمی قادر به اجرای متدهای جدید برنامه نویسی نیستند، جهت استفاده بهتر از این سایت، مرورگر خود را به جدیدترین نسخه بروزرسانی کنید:

برو به صفحه آپدیت مرورگر

حضور نرم و نقش مؤثر زن در این تاریخ

نویسنده: اصغر طاهرزاده
تاریخ انتشار: دوشنبه ۲۰ آبان ۹۸
دسته‌بندی: :: موضوعات اصلی،

 

 

بسم الله الرّحمن الرّحیم[1]

 

سؤال: ما در رابطه با تفکر نسبت به زن در این تاریخ باید چه‌کار کنیم؟ بحث‌هایی با بعضی از اساتید شده، ولی نمی‌دانم چرا به این نتیجه رسیده‌ایم که گویا فعلاً نمی‌شود کاری کرد. تعدادی از خواهران چند ماهی است دور هم هستند و مباحثی را دنبال می‌کنند، فیلم‌های مرتبط با موضوع را می‌بینند، سعی کرده‌اند جلسه‌ی هفتگی‌شان را به طور مداوم داشته باشند؛ حدود ۵۰ جلسه شرح کتاب «زن؛ آن‌گونه که باید باشد» با شرح آقای موسویان را گذرانده‌اند، ولی وقتی فضاهای مختلفی که در مورد بحث «زن» دارد کار می‌شود را نگاه می‌کنیم با این‌که مطالعات مفصلی در زمان‌های مختلف در مراکز مختلف روی این موضوع صورت گرفته است، ولی گویا هنوز آن اتفاقی که باید در مورد «زن» می‌افتاده، نیفتاده است هر چند زحمت‌های زیادی کشیده شده و افراد اهل علم هم نظریه‌پردازی کرده‌اند؛ در حال حاضر چه‌کار باید کرد؟ درآن چند جلسه‌ای که برگزار شد نشستیم و حرف زدیم، دو دیدگاهِ خیلی جدّی وجود داشت؛ دوستانی که با بحث‌های شما آشنا بودند کاملاً «وجودی» به زن نگاه می‌کردند، فارغ از جنسیت، یعنی از ابتدا «وجود» را در پدیده می‌دیدند و می‌گفتند وقتی انسان جایگاهِ وجودی خود را فهمید، متناسب با جنسیت خود، کارش را انجام می‌دهد - این برداشت من است، نمی‌دانم درست است یا اشتباه- تعدادی از دوستان که با فضاهای دیگری مرتبط و آشنا هستند، نگاه‌شان این بود که بحث‌های تساوی و تشابه باید موضوع بحث قرار گیرد و این‌که زنِ برتر داریم یا نداریم؟ الگوی متناسب امروز داریم یا نه؟ و آیا حضرت زهراi می‌توانند الگوی امروز ما باشند؟ از همین نوع بحث‌هایی که در جامعه هست؛ ولی بعد از سه جلسه‌ای که برگزار شد احساس شد نمی‌دانیم باید چه کاری انجام شود؟ آن کاری که باید انجام دهیم نسبت به فضای زن چیست؟ اگر قرار است در مورد هویت زن در این تاریخ بحث بکنیم، چه نوع بحثی باید انجام گیرد؟ ما بعد از سه جلسه دیگر حرفی برای همدیگر نداشتیم. نمی‌دانیم چه اتفاقی باید بیفتد؟ باید کتاب بخوانیم؟ یا باید این‌ها را رها کنیم و جایگاه بشری خودمان را بفهمیم؟ یا این‌که غرب‌شناسی را پیگیری کنیم؟ یا باید به فضایِ اندیشه‌ورزی ورود کنیم، تا خود به خود این موضوع هم برای ما آشکار شود که «زن» چه باید بکند؟

 پاسخ: روی این موضوع فکر کنید که در این تاریخ و با توجه به حضور تاریخی انقلاب اسلامی که زن و مرد ندارد،  می‌توان گفت ما همه جا باید حاضر باشیم ولی شما به ...

 


[1] - بحثی که پیش رو دارید حاصل سؤال و جوابی است که از طرف خواهران از استاد طاهرزاده انجام شده.

از اینجا دانلود کنید:

نمایش نسخه چاپی

    دیدگاه‌ها