×

مرورگر شما نیاز به بروزرسانی دارد

کاربر گرامی، از آنجا که مرورگرهای قدیمی قادر به اجرای متدهای جدید برنامه نویسی نیستند، جهت استفاده بهتر از این سایت، مرورگر خود را به جدیدترین نسخه بروزرسانی کنید:

برو به صفحه آپدیت مرورگر

زن و حضور تمدنی

نویسنده: اصغر طاهرزاده
تاریخ انتشار: دوشنبه ۲۰ آبان ۹۸
دسته‌بندی: :: موضوعات اصلی،

 

بسم اللّه الرّحمن الرّحیم

در این جلسه در خدمت خواهران بنا بر این است بحثی در میان آید با این چشم‌انداز که حضور خواهران و خانم‌ها در این تاریخ، چگونه حضوری باید باشد که نسبت به فهم درستی که باید به آن فکر کرد، نزدیک باشد. به نظر بنده این از نکاتی است که ما را صاحب تفکر می‌کند، هرچند بنده ادعا نمی‌کنم مطلب کاملاً برای خودم روشن است. آری! می‌توان عرض کرد: «آن قدر هست که بانگ جرسی می­آید» خبرهایی در میان است و تقدیراتی را خداوند برای ملت‌ها در هر زمانه و زمانه‌ای مقدّر می‌کند که اگر انسان‌ها نتوانند خودشان را در آن تقدیرات پیدا و یا حاضر کنند، عملاً از به ظهورآوردنِ استعدادهای خود عقب می‌افتند و از آن‌چه خداوند به آن‌ها عطا کرده، محروم می‌شوند.

ما در حال حاضر در شرایطی هستیم که باید تقدیرات خود را مناسب این تاریخ بشناسیم، هرچند معتقدم آن‌چه خدا اراده فرموده است هنوز بستر آن فراهم نشده است، زیرا متوجه‌ی تقدیر امروزینِ خود نشده‌ایم. البته خانم‌ها باید در این رابطه بیشتر حساسیت نشان بدهند، زیرا باید وجه زنانه‌ی تاریخ خود را بشناسند و با همان روحیه‌ی مخصوص به خود وارد تاریخ شوند، چیزی که بحمداللّه در انقلاب اسلامی انجام شد.

به عقیده‌ی بنده انقلاب اسلامی بدون حضور زنان تبدیل می‌شد به نوعی چریک‌بازی که در گروه‌های چریکی ملاحظه کردید. ممکن است گمان شود مجاهدین خلق، زنان را وارد نهضت کردند؛ در حالی‌که چنین نیست، آن‌ها زنان را تبدیل به مرد کرده بودند. نمونه‌اش همین خانم رجوی فرماندهی عملیات چهل چراغ بود. این‌ داد و بیدادکردن‌ها، معنادادن به هویت زن نیست. بنده همان زمان هم که این‌ها منحرف نشده بودند عرض کردم این‌ها پهلوان خانم تربیت می‌کنند. اولین نتیجه‌ا‌ی که می‌خواهم بگیرم این است که انتظار نداشته باشید یک مطلبِ شُسته و رُفته را از زبان امثال بنده بگیرید، ابداً چنین نیست، مگر چشم‌اندازی در مقابل عزیزان جهت تفکر.

ماورای اراده‌ی معطوف به قدرت

در موضوع فهم حضور تاریخیِ خانم‌ها در این تاریخ باید حوصله کنید شاید بابی جهت تفکر باز شود.تاریخی که ما در آن هستیم، تاریخ مدرن است. به گفته‌ی نیچه؛ تاریخ مدرن، تاریخِ اراده‌ی معطوف به قدرت است. چاره‌ای نداریم که بر روی گفته‌ی نیچه فکر کنیم. اراده‌ی معطوف به قدرت، همه‌ی عالم را هم فرا گرفته است. تقریباً هر جا شما دست بگذارید از جلسات دینی گرفته تا جلسات علمی و دانشگاهی، روحِ اراده‌ی معطوف به ...

از اینجا دانلود کنید:

نمایش نسخه چاپی

  دیدگاه‌ها

 • محسن بابایی شنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۸ ir link

  بسم الله الرحمن الرحیم
  اللهم صلی علی محمد و آله و عجل فرجهم
  به نظر می رسد ، چنانچه جو آرزو مدار ( رقابت جو ) و کینه توز غربی و خودیت انسان اجزاه بدهد و از موضوع مقایسه بین زن و مرد بگذریم . و شاید به جهات عمده ای که بیشتر هم بعد غیر دنیوی دارند ، شان زن بالاتر از مرد است نظیر کانون مهر و عطوفت و مادری و نظایر آن .
  به نظر می رسد در بعد اجتماعی شان بلند زن کنیزی و یا خدمت کاری که به خود خدا نسبت داده شده باشد .( اگر حدیث درست بیان شده باشد : زن خدمت کار خداست )
  کار مرد و بچه و آینده جامعه در اختیار زن قرار داده شده و او مستقیم خدمت کار خداست .