×

مرورگر شما نیاز به بروزرسانی دارد

کاربر گرامی، از آنجا که مرورگرهای قدیمی قادر به اجرای متدهای جدید برنامه نویسی نیستند، جهت استفاده بهتر از این سایت، مرورگر خود را به جدیدترین نسخه بروزرسانی کنید:

برو به صفحه آپدیت مرورگر

با دعا در آغوش خدا (شرح مناجات تائبین جلسه ۱۱) - ادب به رحم آوردن حضرت حق

نویسنده: اصغرطاهرزاده
تاریخ انتشار: پنجشنبه ۶ شهریور ۹۹
دسته‌بندی: شرح دعا، اخلاق، تعلیم و تربیت، عرفان عملی، ادعیه و اذکار و زیارت، زندگی دنیایی مومن،

 

 

 

بسم الله الرّحمن الرّحیم

 

إِلَهِي إِنْ كَانَ قَبُحَ الذَّنْبُ مِنْ عَبْدِكَ فَلْيَحْسُنِ الْعَفْوُ مِنْ عِنْدِكَ‏. إِلَهِي مَا أَنَا بِأَوَّلِ مَنْ عَصَاكَ فَتُبْتَ عَلَيْهِ وَ تَعَرَّضَ لِمَعْرُوفِكَ فَجُدْتَ عَلَيْهِ‏. يَا مُجِيبَ الْمُضْطَرِّ يَا كَاشِفَ الضُّرِّ. يَا عَظِيمَ الْبِرِّ يَا عَلِيماً بِمَا فِي السِّرِّ يَا جَمِيلَ السِّتْرِ. اسْتَشْفَعْتُ بِجُودِكَ وَ كَرَمِكَ إِلَيْكَ. وَ تَوَسَّلْتُ بِجَنَابِكَ وَ تَرَحُّمِكَ لَدَيْكَ. ‏فَاسْتَجِبْ دُعَائِي وَ لاَ تُخَيِّبْ فِيكَ رَجَائِي. وَ تَقَبَّلْ تَوْبَتِي وَ كَفِّرْ خَطِيئَتِي. بِمَنِّكَ وَ رَحْمَتِكَ يَا أَرْحَمَ الرَّاحِمِينَ‏.

حضرت سجاد(ع) در محضر حق اظهار داشتند: «إِنْ كَانَ قَبُحَ الذَّنْبُ مِنْ عَبْدِكَ فَلْيَحْسُنِ الْعَفْوُ مِنْ عِنْدِكَ‏»

 خداوندا! اگر چه گناه از طرف بنده‌ی تو بسیار زشت است، بخشش و عفو تو بسیار زیباست.

 «إِلَهِي مَا أَنَا بِأَوَّلِ مَنْ عَصَاكَ فَتُبْتَ عَلَيْهِ وَ تَعَرَّضَ لِمَعْرُوفِكَ فَجُدْتَ عَلَيْهِ‏.»

خدایا من اولین کسی نیستم که تو را نافرمانی کرده است و تو توبه او را پذیرفته‌ای و اولین کسی نیستم که به امید احسان تو نظر کرده و تو به او بخشش و جُود و لطف کرده‌ای.

 ملاحظه فرمودید حضرت چه اندازه زیبا مسائل خود را با خداوند در میان می‌گذارند. زیرا حرف‌های خوب را باید به صورت خوب و زیبا بزنیم تا حضرت ربّ العالمین از دریچه‌ی رحمتش به ما نظر کنند. هنر اولیای الهی در همین جاها می‌باشد که بهترین حرف ها را به بهترین شکل با خدا در میان می‌گذارند تا وسعت استجابت الهی را به میان آورند.

 درست است که هر طور دعا کنیم خداوند به درون ما نظر می‌کند ولی با کلماتی که حکایت از رقّت قلب و آمادگی ما جهت پذیرش رحمت و لطف دارد، اگر سخن بگوییم زمینه‌ی درونی ما جهت رحمت خداوند بهتر فراهم می‌شود. بزرگان دین متوجه‌‌ی این امر هستند که باید موضوعات را طوری با خدا در میان بگذارند که رحمت برانگیز باشد و نشان دهند با چه روحیه و روحانیتی به سراغ خدا آمده‌اند و عرض شد که در همین رابطه جناب مولوی در خطاب به خداوند عرض می‌کند:

یاد ده ما را سخن‌های رقیق              تا تو را رحم آورد آن، ای رفیق

 با توجه به این نکته، از فضای دعا و نحوه‌ی گفتن آن باید غفلت نشود که چه اندازه زیبا حضرت سجاد(ع) در مواجهه با حضرت معبود عرضه می‌دارند: «إِلَهِي إِنْ كَانَ قَبُحَ الذَّنْبُ مِنْ عَبْدِكَ فَلْيَحْسُنِ الْعَفْوُ مِنْ عِنْدِكَ» در واقع حضرت اساسی‌ترین نحوه‌ی ارتباط عبد با ربّ را به میان می‌آورند از آن جهت که حضرت حق دوست دارد بنده‌ی خود را مظهر کمالات الهی بنگرد تا در آینه‌ی او خود را ببیند و جریان  بخشش و عفو خداوند در این راستا می‌باشد. پس بخشش و افعال الهی از طرف حضرت حق امری است نیکو و پسندیده تا انسان‌ها متوجه‌ی کمالات الهی بشوند و در ...

 

برای مطالعه متننلود کنبذ کامل ، فایل word  را دانلوید نمایید.

 

از اینجا دانلود کنید:

نمایش نسخه چاپی

    دیدگاه‌ها