×

مرورگر شما نیاز به بروزرسانی دارد

کاربر گرامی، از آنجا که مرورگرهای قدیمی قادر به اجرای متدهای جدید برنامه نویسی نیستند، جهت استفاده بهتر از این سایت، مرورگر خود را به جدیدترین نسخه بروزرسانی کنید:

برو به صفحه آپدیت مرورگر

سوره فتح و سلحشوران سالک - جلسه سیزدهم-----زیباترین جبهه، جبهه‌ی مقابله‌ی حق بر باطل

نویسنده: اصغرطاهرزاده
تاریخ انتشار: دوشنبه ۴ اسفند ۹۹
دسته‌بندی: :: موضوعات اصلی،

 

 

بسم الله الرّحمن الرّحیم

 

«وَ هُوَ الَّذي كَفَّ أَيْدِيَهُمْ عَنْكُمْ وَ أَيْدِيَكُمْ عَنْهُمْ بِبَطْنِ مَكَّةَ مِنْ بَعْدِ أَنْ أَظْفَرَكُمْ عَلَيْهِمْ وَ كانَ اللَّهُ بِما تَعْمَلُونَ بَصيراً(24) هُمُ الَّذينَ كَفَرُوا وَ صَدُّوكُمْ عَنِ الْمَسْجِدِ الْحَرامِ وَ الْهَدْيَ مَعْكُوفاً أَنْ يَبْلُغَ مَحِلَّهُ وَ لَوْ لا رِجالٌ مُؤْمِنُونَ وَ نِساءٌ مُؤْمِناتٌ لَمْ تَعْلَمُوهُمْ أَنْ تَطَؤُهُمْ فَتُصيبَكُمْ مِنْهُمْ مَعَرَّةٌ بِغَيْرِ عِلْمٍ لِيُدْخِلَ اللَّهُ في‏ رَحْمَتِهِ مَنْ يَشاءُ لَوْ تَزَيَّلُوا لَعَذَّبْنَا الَّذينَ كَفَرُوا مِنْهُمْ عَذاباً أَليماً»(25)

عنایت داشتید که سوره‌ی مبارکه‌ی فتح موقعیتی را ترسیم و تحلیل می‌کند که خداوند آن موقعیت را برای افرادی قرار داد که با خدا و رسول او عهد ایمانی بستند و خداوند نحوه‌ی حضور خود را در آن مقطع به ما متذکر می‌شود. ملاحظه کردید در آیه‌ی ۲۴ روشن فرمود چگونه خداوند با مدیریت خود مانع درگیری مستقیم بین مسلمانان و مشرکین شد و در عین حال با انعقاد صلح حدیبیه مسلمانان پیروز آن صحنه گشتند و در آیه‌ی ۲۵ روشن کرد راز عدم  فتح مکه در آن شرایط توسط مسلمانان چه بود، از آن جهت که دست مسلمانان آلوده به خون مسلمانانی می‌شد که در مکه اسلام خود را آشکار نکرده بودند. این‌جا است که این سؤال پیش می‌آید که خصوصیات جبهه‌ی توحیدی چیست و نحوه‌ی حضورش در تاریخ چگونه است و راز عدم پیروزی‌های زودرس چیست؟

آیه‌ی ۲۴ متذکر مرحله‌ای از حضور تاریخی ما است و این‌که خداوند مصلحت ما را در عدم درگیری می‌بیند و زمینه را فراهم می‌کند تا مطابق صلح حدیبیه، سال بعد مسلمانان به حج بروند و در مقابلِ مشرکین مکه آن حج ابراهیمی را با شور و نشاط خاصِ خود به جا آورند و عملاً تمدنی جوان و آسمانی را در مقابل تمدن جاهلیت قرار دادند و نتیجه‌ی روانی آن صحنه‌ها این شد که مشرکین انگیزه‌ی ادامه فرهنگ و تمدن خود را از دست بدهند و در نتیجه بدون آن‌که مسلمانان با مشرکین مکه درگیر شوند، هرچند امکان پیروزی مسلمانان در آن صحنه بود، در سال‌های بعد به راحتی مکه فتح شد.

آیه‌ی ۲۵ امر مهمی را در رابطه با عدم درگیری مستقیم بین مسلمانان و مشرکین متذکّر می‌شود، از آن جهت که نه بی‌گناهان در آن درگیری کشته شدند و نه عدم مقاتله به معنای شکست پیش آمد، بلکه شرایطی فراهم شد که بعداً مکه بدون خونریزی فتح گردید. می‌فرمایند اگر مردان و زنان مؤمنی بین مشرکین نبودند حتماً آن‌ها را در عذابِ سختی قرار می‌دادیم. ولی این کار را نکرد، «لِيُدْخِلَ اللَّهُ في‏ رَحْمَتِهِ مَنْ يَشاءُ» زیرا جریان، جریانِ جاری‌بودنِ رحمت الهی بود. این یک نوع رحمت خاص می‌باشد، رحمتی که موجب شد تا کفار هم  با آن‌که مانع اعمال حج ابراهیمی در آن سال شدند، از دمِ تیغ نجات پیدا کنند.  هر چه هست معلوم است که خداوند می‌خواهد عده‌ای را در این فضای تاریخی در رحمت خود قرار دهد. حال این سؤال پیش می‌آید که چرا کار با کشتن و به قتل رساندن کفار تمام نشد؟ می‌فرماید: اگر مؤمن و کافر از هم جدا بودند، کفار به جهت موانعی که جهت «صَدُّوكُمْ عَنِ الْمَسْجِدِ الْحَرامِ» که ممانعت در انجام حج بود، ایجاد کرده بودند عذاب می‌شدند، از آن جهت که عملاً حرمت خانه‌ی خدا را نگه نداشتند. در همین رابطه بود که حضرت امام خمینی«رضوان‌الله‌تعالی‌علیه» در مورد کشته‌شدن حجاج توسط آل سعود فرمودند: اگر ما از صدام هم بگذریم از آل سعود نمی‌گذریم! زیرا شکستنِ حریمِ مسجدالحرام، به هم‌ریختن نظامِ عالم است. به همان معنایی که در روایت داریم اگر حج تعطیل شود، عالَم به آخر می‌رسد. حتی در روایت هست اگر هیچ‌کس نباشد که به حج برود، برای امام مسلمین واجب است کسی را جهت این کار اجیر کند تا حج تعطیل نشود! دلایل این مسائل را عزیزان می‌توانند در جزوه‌ی «حقیقت حج» دنبال بفرمایند.

 در آیه‌ی مذکور از یک طرف متذکر می‌شود که چه اندازه جسارت کفار شدید بوده است که باید با عذاب دردناکی روبه رو می‌شدند و از طرف دیگر افق، افقِ ظهور رحمت است و بنا بر آن است که نسیم رحمت خدا بوزد، این‌جا یعنی وقتی رحمت الهی در صحنه آمد، دیگر کافر و مؤمن ندارد و این نشان می‌دهد گاهی مسائلی در پشت رخدادها نهفته است که ما به راحتی نتوانیم انتظارهای‌مان را در آن صحنه‌ها دنبال کنیم. انتظار این بود کسانی که مانع انجام حج در مسجد الحرام شدند، نابود شوند و خداوند هم چنین انتظاری را ...

 

برای مطالعه کامل جزوه میتوانید فایل DOC را دانلود نمایید.

 

از اینجا دانلود کنید:

نمایش نسخه چاپی

    دیدگاه‌ها