×

مرورگر شما نیاز به بروزرسانی دارد

کاربر گرامی، از آنجا که مرورگرهای قدیمی قادر به اجرای متدهای جدید برنامه نویسی نیستند، جهت استفاده بهتر از این سایت، مرورگر خود را به جدیدترین نسخه بروزرسانی کنید:

برو به صفحه آپدیت مرورگر

سوره فتح و سلحشوران سالک - جلسه شانزدهم-----در جستجوی اجر عظیم

نویسنده: اصغرطاهرزاده
تاریخ انتشار: یکشنبه ۱۷ اسفند ۹۹
دسته‌بندی: رسول اکرم(ص)،

 

 

 

بسم الله الرّحمن الرّحیم

 

«مُحَمَّدٌ رَسُولُ اللَّهِ وَ الَّذينَ مَعَهُ أَشِدَّاءُ عَلَى الْكُفَّارِ رُحَماءُ بَيْنَهُمْ تَراهُمْ رُكَّعاً سُجَّداً يَبْتَغُونَ فَضْلاً مِنَ اللَّهِ وَ رِضْواناً سيماهُمْ في‏ وُجُوهِهِمْ مِنْ أَثَرِ السُّجُودِ ذلِكَ مَثَلُهُمْ فِي التَّوْراةِ وَ مَثَلُهُمْ فِي الْإِنْجيلِ كَزَرْعٍ أَخْرَجَ شَطْأَهُ فَآزَرَهُ فَاسْتَغْلَظَ فَاسْتَوى‏ عَلى‏ سُوقِهِ يُعْجِبُ الزُّرَّاعَ لِيَغيظَ بِهِمُ الْكُفَّارَ وَعَدَ اللَّهُ الَّذينَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصَّالِحاتِ مِنْهُمْ مَغْفِرَةً وَ أَجْراً عَظيماً»(29)

ملاحظه کردید که آیه‌ی ۲۹ سوره‌ی مبارکه فتح وقتی متذکر حضور خداوند در عالم شد، متذکر این امر هم شد که پیامبر آخرالزمان، رسول همان خداوند است و خصوصیات آنهایی که با این پیامبر در تاریخ حاضر می‌شوند، یکی آن است که با انحراف‌های انسانی و ظلم و دشمنانِ بشریت مرز دارند، یعنی «أَشِدَّاءُ عَلَى الْكُفَّارِ» هستند، و دیگری آن‌که «رُحَماءُ بَيْنَهُمْ» هستند. به یک معنا این افراد در مقام جمع بین دین حضرت موسی و حضرت عیسی«علیهماالسلام» هستند، البته نه به آن معنا که در هر کدام از ادیان گذشته این دو صفت نبوده است ولی به هر حال روح غالب بر دین حضرت عیسی(ع)، وجه رحمانی آن دین است و روح غالب بر دین حضرت موسی(ع)، وجه شدّیّت آن است. زیرا حضرت موسی(ع)با فراعنه روبه‌رو هستند ولی حضرت عیسی با بنی اسرائیلی روبه رو بودند که از دین حضرت موسیu منحرف گشته بودند. اسلام به عنوان دین جامعِ آخرالزمانی هر دو شاخصه‌ی مذکور را در خود دارد، از آن جهت که در آخرالزمان با هر دو جریانی که آن ادیان روبه‌رو بودند، روبرو می باشد. و چنین سلوکِ جامعی بنا به صراحت آیه‌ی مذکور با معیّت با حضرت محمد(ص)به عنوان رسول خدا، ممکن است تا انسان بتواند به آن معنا در مقام جمع اضداد ورود کند تا از یک طرف مؤمنین، انسان‌های سلحشوری باشند و بتوانند در مسائل اجتماعی حاضر شوند و نقش‌آفرینی کنند و از طرف دیگر در فضای «رُحَماءُ بَيْنَهُمْ»، روحیه‌ای نرم و عاطفی داشته باشند. به قول آقای دکتر علی شریعتی آن حضرت علی(ع) است که شخصیتی دارد در بی‌نهایت ابعاد. برای یتیمان اشک می‌ریزد و هر شب برای فقرا همیان به دوش می‌کشد و از آن طرف در شمشیر زنی در مقابل کفار بی‌نظیر است. گویا باید جمع‌بودن این دو صفت را در آن‌هایی که در معیّت حضرت محمد(ص)هستند، امری بدانیم که باید با جدّیت تمام دنبال کرد تا بتوانیم در تاریخ آخرالزمانی حاضر شویم. و گرنه ممکن است انسان‌های مؤمنی باشیم ولی در تاریخ انبیاء گذشته. ما در متفکران دنیا تقریباً جمع این دو صفت را نمی‌بینیم، عموماً نمی‌توانند به روحیه‌ی «أَشِدَّاءُ عَلَى الْكُفَّارِ» در کنار «رُحَماءُ بَيْنَهُمْ» فکر کنند، دین اسلام را...

برای مطالعه کامل جزوه میتوانید فایل DOC وpdf را دانلود نمایید.

از اینجا دانلود کنید:

نمایش نسخه چاپی

    دیدگاه‌ها