×

مرورگر شما نیاز به بروزرسانی دارد

کاربر گرامی، از آنجا که مرورگرهای قدیمی قادر به اجرای متدهای جدید برنامه نویسی نیستند، جهت استفاده بهتر از این سایت، مرورگر خود را به جدیدترین نسخه بروزرسانی کنید:

برو به صفحه آپدیت مرورگر

شاخصه‌ی اصلی انقلاب اسلامی

نویسنده:
تاریخ انتشار: جمعه ۷ آذر ۹۳
دسته‌بندی: انقلاب اسلامی و حکومت دینی، غرب‌شناسی و مدرنیته، غرب‌شناسی و مدرنیته،

بسم الله الرّحمن الرّحیم

 

شاخصه‌ی اصلی انقلاب اسلامی

 

 آنچه انقلاب اسلامی را از فرهنگ مدرنیته به صورت مبنایی جدا کرده است و می‌توان گفت شاخصه‌ی اصلی آن به حساب می‌آید، توجه به حضور سنن غيبی در ظلمات آخرالزمان است. یعنی درست در فضایی که فرهنگ مدرنیته به همه‌ی امکانات معنوی عالم پشت کرد و به واقع جهان را در ظلمات برد، امام خمینی«رضوان‌الله‌تعالی‌‌علیه» نظرها را متوجه عوامل معنوی عالم نمودند و در عمل هم نقش آن عوامل را نشان دادند، از پیروزی انقلاب اسلامی بگیر که فرمودند: خدای مقلب القلوب، قلب مردم را متوجه انقلاب کرد، تا این که فرمودند: خرمشهر را خدا آزاد کرد. لذا جا دارد که عزیزان متوجه باشند اگر می‌خواهند جوانان را از ظلمات آخرالزمان نجات دهند باید توجه آن‌ها را به انقلاب اسلامي و جايگاه تاريخي آن جلب کنند، در آن صورت مطمئن باشید آن‌ها را از ظلمات و يأس‌ها و بي‌بندوباري‌ها نجات داده‌اید.

اگر جوانان ما بشناسند چه واقعه‌ای تحت عنوان انقلاب اسلامی در زير اين آسمان واقع شده است، نه دیگر تحت تأثیر تبلیغات غرب، منتظرند كه روزی انقلاب اسلامي شکست بخورد و نه اميدي دارند كه از طریقی غیر از انقلاب اسلامی امور جامعه سر و سامان بگیرد. اشکالاتی که در امور اجرائی هست، در زمان اميرالمؤمنين(ع) هم به شکل خاصِ مربوط به آن زمان وجود داشت. ولی آيا مي‌شود ما جايگاه وجود مقدس اميرالمؤمنين(ع) را كه تاريخ را دارد تغذيه مي‌كند ناديده بگيريم؟

ابتدا جهت اصلاح امور باید ظلمات فرهنگ مدرنیته شناخته شود و عقل دیگری که با «فضیلت» و «حکمت» همراه است جای آن را بگیرد، سپس در چنین فضایی آرام‌آرام بستر رفع مشکلات فراهم می‌گردد، چون بسیاری از مشکلات ریشه در غرب‌زدگی ملت دارد، ولی اگر از عقل غربی عبور نکنیم و ظلمات دوران شناخته نشود هیچ مشکلی از ملت‌ها رفع نمی‌گردد. اين ظلمات، ظلماتي نيست كه با وصله و پينه‌کردن، مشکلاتش را درست کرد زیرا اساس آن‌که انقطاع از عالم قدس و معنویت است مشکل‌آفرین است.مثل آن است که بخواهیم بدنی را که روح در آن نیست از گندیدن و متلاشی‌شدن حفظ کنیم. مگر می‌شود نظام اداری و کارمندان آن را بدون آن‌که به نور انقلاب منور شوند با نصيحت و با دوربين مخفی‌گذاشتن اصلاح کرد؟ مي‌بينيد كه در کشورهای غربی این کارها را کردند و هیچ نتیجه‌ای نگرفتند و هر روز شاهد سوء استفاده های بزرگ‌تر از قبل هستند. مشكل ما از آن جا پیدا شد كه در دولت‌های سازندگی و اصلاحات نگاه‌ها از اصول انقلاب اسلامی منصرف شد و لذا فضیلت و حکمت که فقط با توجه به سنن الهی در جامعه نهادینه می‌شوند مورد غفلت قرار گرفت و آرام‌آرام از آنچه در ابتدای انقلاب و در فضای روحانی دفاع هشت‌ساله به‌دست آوردیم، فاصله گرفتیم و جامعه با بحران‌هایی روبه‌رو شد که به هیچ وجه فروافتادن در آن‌ها شأن انقلاب اسلامی نبود، دیگر بحث از عدالت و معنویت در میان نبود، ذهن‌ها به پیشرفت‌هایی که از نوع پیشرفت غربی مشغول شد، در ادارات بحث حلال و حرام و نظر به شهادت و كربلا و اميرالمؤمنين(ع) جای خود را به اضافه‌كار و مسافرت به خارج کشور و رفاه افراطی داد و عملاً مديريت مياني كشور - به‌عنوان مدير نه به‌عنوان شخص- از انقلاب و اهداف و ارزش‌های آن جدا شد.

آنچه در جریانات اخیر ممکن است باز مورد غفلت قرار گیرد عدم توجه به ذات ضد قدسی غرب است و دشمنی هایی که از آن زاویه با جمهوری اسلامی می شود واینکه گمان کنیم می شود با غرب مصالحه کرد. و در عزم عبور از غرب که روح انقلاب اسلامی بر آن تا کید دارد سستی به خرج داده شود.

«والسلام عليكم و رحمة‌الله و بركاته»

 

ناشر:
نوبت چاپ:
سال انتشار:
شمارگان:
تعداد صفحات:
نمایش نسخه چاپی

    دیدگاه‌ها