×

مرورگر شما نیاز به بروزرسانی دارد

کاربر گرامی، از آنجا که مرورگرهای قدیمی قادر به اجرای متدهای جدید برنامه نویسی نیستند، جهت استفاده بهتر از این سایت، مرورگر خود را به جدیدترین نسخه بروزرسانی کنید:

برو به صفحه آپدیت مرورگر

جایگاه خادمین زائران شهداء

نویسنده: اصغر طاهرزاده
تاریخ انتشار: پنجشنبه ۱۱ تیر ۹۴
دسته‌بندی: توحید و اسماء الهی، امام خمینی(ره)، انقلاب اسلامی و حکومت دینی، دفاع مقدس، شهادت ، شهدا، بسیج ، مقاومت،

 

جایگاه خادمین زائران شهداء

 

بسم رب الشهدا و الصدیقین[1]

با سلام خدمت عزیزان که متوجه هستند در چه تاریخی قرار دارند و چه‌کاری باید بکنند. آن چیزی که باید در این زمان پیدا کنید احساس یک حقیقتی است که در عالم در حال وقوع است. دکتر طه حسین از نویسندگان اهل سنت در رابطه با بیعت حضرت علی علیه السلام با رسول خدا صل الله وعلیه وآله وسلم می‌گوید: وقتی دست آن نوجوان یازده ساله در دست آن مرد چهل ساله برای بیعت قرار گرفت، تاریخ جدیدی شروع شد. این یک هنر است که آدم بداند یک تاریخی دارد شروع می شود. امیرالمؤمنینعلیه السلامچون متوجه‌اند با ظهور اسلام خداوند به تاریخ برمی‌گردد، راحت می‌توانند همه‌چیزشان را در راستای دفاع از اسلام بدهند. این را از این جهت عرض می‌کنم که هنر تاریخ شناسی‌یتان را قوت ببخشید، نه از آن جهت که اطلاعات تاریخی‌تان را زیاد کنید، از آن جهت که بدانید در چه زمانی قرار دارید. رهبر عزیز«حفظه‌اللّه» و حضرت امام«رضوان‌اللّه‌تعالی‌علیه» روی بصیرت زیاد تأکید می‌کردند. بصیرت با شناخت جایگاه تاریخی حادثه‌ها به‌دست می‌آید. صحبت مقام معظم رهبری با نمایندگان مجلس خبرگان را اگر ملاحظه کنید، ایشان می‌فرمایند: «ما به مسائل جهانی و مسائل منطقه‌ای و از جمله مسائل کشورمان باید نگاه کلان و جامع داشته باشیم. این نگاه کلان به ما معرفت و بصیرت عطا می‌کند».[2] می‌فرمایند اگر جایگاه حادثه‌ها را درست بفهمیم صاحب معرفت و بصیرت می‌شویم. به نظرم رسید با همدیگر کمی روی همین موضوع فکر کنیم نکته‌ی بسیار ارزشمندی است. در همین رابطه عرضی  در  کتاب «جایگاه اصحاب کربلا و هنر شناختن جایگاه تاریخی حادثه‌ها» داشته‌ام . شما می‌بینید اصحاب امام حسینعلیه السلام می‌فهمند جایگاه تاریخی کربلا چگونه است، ظاهراً همه شهید می‌شوند،با این همه آن‌ها چه چیزی می‌دانند که متوجه‌اند آن ایثارها چگونه با نور اسلام تاریخ آینده را تغذیه می‌کند؟ جز این‌که با نگاه کلان جایگاه حادثه‌ها را می‌شناختند؟ با این‌که شب قبل حضرت سیدالشهداءعلیه السلام به آن‌ها گفته بودند همه شهید می‌شوید و از سیاهی شب استفاده کنید و بروید.

شناخت زمانه طوری است که حضرت صادقعلیه السلام می‌فرمایند: «عَلَى الْعَاقِلِ أَنْ يَكُونَ بَصِيراً بِزَمَانِهِ مُقْبِلًا عَلَى شَأْنِه حَافِظاً لِلِسَانِه»؛[3] لازم است بر عاقل كه اوضاع و احوال زمان خود را بشناسد و موقعيّت خود را درك نمايد و زبان را از بيهوده‏ گويى حفظ كند. پیشنهادم برای شما این است که مساله‌ی شناخت زمانه‌ای که در آن به‌سر می‌برید را ساده نگیرید تا جایگاه خود را به‌عنوان خادمین زائران شهداء، با بصیرت و معرفت بفهمید.                         بسترسازی برای تحقق تاریخی که در حال وقوع است خیلی عجیب است. نظر بنده این است که هرکدام از نیروهای صادق انقلاب در یک گوشه دارند تاریخ آینده‌ای که ظهور توحید ناب است ، می‌سازند و به روحانیت حضرت امام خمینی«رضوان‌اللّه‌تعالی‌علیه» و شهداء عزیز متصل می‌شوند، یعنی به توحید حضرت مهدی«عجل‌اللّه‌تعالی‌فرجه» . این تاریخ در حال وقوع است. قصه‌ی هر کدام از شما قصه‌ی آن کسی است که گفت:  «همچو موری اندر این خرمن خوشم»، یک خرمن چقدر بزرگ است؟ ما خیلی پهلوان باشیم یک موری در خرمن این انقلاب باشیم، بیشتر از این هم خبری نیست! متأسفانه بعضی‌ها بیرون از این خرمن‌اند. شما اگر بتوانید به لطف خدا احساس‌تان را مدیریت کنید، و به خود بصیرت بدهید تا درگوشه‌‌ی این حرکت تاریخی توحیدی که دارد ساخته می‌شود، جای گیرید. این توحیدی که بنده می‌گویم غیر از آن توحیدی است که شما در کتاب‌ها می‌خوانید، توحیدی که عرض می‌کنم توحیدی است که در صحنه می‌آید، توحیدی که آدم بتواند در محضر حق ذیل آن فانی شود، توحیدی که شهداء عزیز پیدا کردند. اگر این نکته‌ی مهم را حس کنید که خداوند از طریق انقلاب اسلامی حقیقتی را به تاریخ می‌رساند و شما هم یک مهره از پازل آن حقیقت هستید؛ جایگاه کار خود را به عنوان خُدّام زائرین شهداء می‌شناسید. حضرت حق به حضرت ابراهیم و اسماعیل«علیهماالسلام» می‌فرماید: «أَنْ طَهِّرا بَيْتِيَ لِلطَّائِفينَ وَ الْعاكِفين‏» شما دو پیغمبر این خانه‌ی مرا جهت عاکفین و مجاوران تمیز کنید. «عاکف» یعنی کسی که می‌خواهند معتکف شوند. پیغمبرها برای این‌که بتوانند بستر تحقق توحید را در عالم فراهم کنند، نوکر زوّار بیت الله می‌شوند. حال حساب کنید چه اندازه باید در خدمت این زائرین باشید و آن‌ها را محترم بشمارید، تا کار پیامبری کرده باشید؟! زیر آن آسمان هیچ‌کس بالاتر از حضرت ابراهیم و اسماعیل«علیهماالسلام» نبود! آن‌ها خادم زوّار بیت اللّه شدند تا محل عبادت آن‌ها را تمیز کنند و آن دو پیامبر تاریخ توحید ابراهیمی را با خدمت‌گذاری به زوّار بیت اللّه پایه‌گذاری کردند.

خداوند به لطف خود چنین حیاتی را به من و شما بدهد، زیرا ادامه‌ی تاریخی که حضرت امام روح اللّه«رضوان‌اللّه‌تعالی‌علیه» شروع کردند و به حضرت مهدی«عجل‌اللّه‌تعالی‌فرجه» ختم می‌شود را، بتوانیم ظهور حضرت را با خدمت‌گذاری در این صحنه‌ها محقق کنیم، به لطف الهی و به برکت صلواتی بر محمّد و آل محمّد.

والسلام علیکم و رحمة اللّه و برکاته

 


[1] - سخنان استاد اصغر طاهرزاده در جمع خادمین شهدای کربلای هویزه . فروردین 94 / خوزستان/ یادمان شهدای هویزه

[2] - سخنان مقام معظم رهبری«حفظه‌اللّه» در تاریخ 13/6/1393

[3] - إرشاد القلوب إلى الصواب، ج 1، ص 140.

فروردین 1394– خوزستان – یادمان شهدای هویزه

از اینجا دانلود کنید:

نمایش نسخه چاپی

    دیدگاه‌ها