×

مرورگر شما نیاز به بروزرسانی دارد

کاربر گرامی، از آنجا که مرورگرهای قدیمی قادر به اجرای متدهای جدید برنامه نویسی نیستند، جهت استفاده بهتر از این سایت، مرورگر خود را به جدیدترین نسخه بروزرسانی کنید:

برو به صفحه آپدیت مرورگر

تاریخ فلسفه غرب ۱-۲-۳

نویسنده: اصغر طاهرزاده
تاریخ انتشار: پنجشنبه ۹ آذر ۹۶
دسته‌بندی: فلسفه، غرب‌شناسی و مدرنیته،

ویرایش جدید

 

 تاریخ فلسفه ی غرب جلد1:  از یونان باستان تا عصر جدید

 تاریخ فلسفه ی غرب جلد2:  از بیکن تا هیوم

 تاریخ فلسفه ی غرب جلد3:  از کانت تا هایدگر

 

 

بِسْمِ اللهِ الرَّحمنِ الرَّحيم

 

مقدمه

 

مطالعه تاريخ تفكر، ما را وارث تفكر گذشتگان مي‌كند

    از آن‌جايي كه تفكر فلسفي در طول تاريخ يك سير خطي داشته و همواره فيلسوفان مختلف با يكديگر پيوستگي دارند، در مطالعه هر مكتب فلسفي لازم است جايگاه تاريخي آن نيز روشن گردد و به عبارت ديگر؛ تاريخ فلسفه صرفاً انباني از اطلاعات گسسته نيست، زيرا در آراء فلسفي تداوم و پيوستگي و عمل و عكس‌العمل ديده مي‌شود. هيچ رأي فلسفي را نمي‌توان به درستي دريافت، مگر آن‌كه آن را و زمينة تاريخي آن را  در پيوستگي‌اش با آراء و نظام‌هاي ديگر فلسفي سنجيد.

    انسان، در جستجوي حقيقت و در تلاش براي به‌دست‌آوردن آن است و هيچ فيلسوف واقعي نيست كه بارقه‌اي از حقيقت يا «خرد جاودان» در انديشه‌اش متجلّي نباشد، مگر اين‌كه او مدّعي فلسفه باشد، و به عنوان فيلسوف يا دوست‌دار علم، قدم در راه تفكر نگذاشته باشد كه در اين حالت هم بايد به كمك تفكر، متوجّة نقص و انحراف او شد. حال وقتي متوجّه باشيم هيچ فيلسوف واقعي نيست كه انديشه‌اش از «خرد جاودان» بارقه‌اي نداشته باشد، پس نگاه به تاريخ فلسفه، نگاه به بارقه‌هايي از حقيقت است در نوعي از تفكر به نام تفكر فلسفي.

     البته شرط شناخت درست آراء فلسفي، به گونه‌اي از «همدلي» با ...

از اینجا دانلود کنید:

نمایش نسخه چاپی

    دیدگاه‌ها